70. výročí vyhlazení obce Lidice a LežákyDne 10.6. 2012 si připomínáme 70. výročí vypálení obce Lidice, osady Ležáky a tzv. heydrichiády.

Tyto akty nacistické zvůle na civilním obyvatelstvu se staly celosvětovým symbolem a ve své době impulsem pro ještě větší odpor vůči hitlerovskému Německu.

Zejména zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět. Záměr nacistů o vymazání české vesnice z povrchu světa však nevyšel. Na počest Lidic přijala řada obcí po celém světě jméno Lidice. Stejné jméno dodnes nesou mnohé ženy z různých částí světa. Lidice nepřestaly žít, naopak se nesmazatelně vepsaly do myslí lidí celého světa.

Od tragických událostí uběhlo již 70 let, ale jakkoliv nám ta doba připadá vzdálená, musím připomenout, že přímí účastníci těchto událostí mezi námi stále žijí, jako memento všeho zlého, co se v červnových dnech roku 1942 na našem území událo.

Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se ze zajetí v koncentračních táborech vrátilo zpět do vlasti 143 lidických žen a po dvouletém pátrání pouhých 17 lidických dětí. Z osady Ležáky bylo popraveno 51 mužů, žen a dětí, jedinými přeživšími byla dvě malá děvčátka.

Nikomu z nás by nemělo být toto výročí a osudy umučených a zavražděných obyvatel Lidic a Ležáků lhostejné. Vzpomínejme na ně nejen ve dnech výročí, ale nebraňme se vzpomínkám po celý rok.

DALŠÍ MICROSITE FIRMY


Stálá výstava v muzeu památníku Lidice

Stálá výstava v muzeu památníku Lidice

Muzeum památníku Lidice zve návštěvníky na poučnou expozici s názvem „A nevinní byli vinni“. Výstava byla poprvé otevřena v roce 2006 a divákovi nabízí emotivní průřez doby protektorátu Čechy a Morava. Výjevy přibližují druhou ...
>
>